Iznošenju stajališta Kluba HNS-a – liberalnih demokrata i nezavisnih zastupnika povodom Međunarodnog dana žena i djevojaka u znanosti
Poštovani predsjedavajući, poštovane kolegice i kolege,
danas obilježavamo Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti. Ovogodišnje obilježavanje ovog plemenitog i značajnog datuma je, nažalost, u potpunosti zasjenjeno nedavnim skandaloznim događajima vezanim uz naše najveće sveučilište. Prijave za seksualna zlostavljanja i zastrašivanja studentica na pojedinim fakultetima Sveučilišta u Zagrebu predstavljaju tek vrh ledenog brijega. Problemima koji su se desetljećima gomilali u akademskoj zajednici, nažalost, ne nazire se kraj. Ukoliko se rješavanju ovih problema ne pristupi na studiozan i odgovoran način strahujem da u budućnosti nećemo uopće u Hrvatskoj imati razloga za obilježavanje ovog dana koji promiče žene i djevojke u znanosti.
Iako žene u daleko većem postotku završavaju različite studijske programe u odnosu na svoje muške kolege, uočeno je da u gotovo svim poslovnim klasterima, ali i u visokom obrazovanju i znanosti dominiraju muškarci. Moram napomenuti da ova situacija nije samo karakteristična za našu zemlju, već je sličan fenomen primijećen i na svjetskoj razini. Statistike pokazuju da udio žena među istraživačima na globalnoj razini iznosi svega 29,3 posto.
Smatram kako je za prosperitet našeg društva od iznimne važnosti uključiti što veći broj žena u različite gospodarske sektore, jer je znanstveno dokazano da su mješoviti radni timovi kreativniji i inovativniji te da postižu bolje poslovne rezultate.
Posebno se manjak žena- stručnjaka osjeća u tehničkim znanostima i inženjerstvu, koji se kod nas i dalje smatraju primarno muškim zanimanjima. Kako bismo zajedno mijenjali te trendove, nužno je popularizirati tehničke struke među djevojkama u završnim razredima srednjih škola. U te aktivnosti bitno je uključiti i roditelje jer je njihova podrška od iznimne važnosti u odabiru željenog studija i buduće profesije. Potpuno je razumljivo da na izbor struke uvelike utječe i mogućnost zaposlenja nakon završenog studija.
U prilog odabiru tehničkih fakulteta govori i podatak da se mnogo lakše dolazi do posla, kako u Hrvatskoj, tako i vani, s diplomom ovih fakulteta, nego s diplomama društvenih i humanističkih studija. Iako su žene i muškarci formalno izjednačeni u mogućnostima napredovanja kroz akademsku hijerarhiju, evidentno je da su na višim razinama odlučivanja zastupljenije njihove muške kolege. Smatram kako bi za prevladavanje postojeće duboke krize u velikim akademskim sustavima, bilo od iznimne važnosti postići spolnu ravnotežu prilikom formiranja tijela koja će upravljati i usmjeravati te sustave u budućnosti.
Koristim ovu priliku da svim studenticama i znanstvenicama čestitam njihov dan te ih potičem da i dalje marljivo rade na usavršavanju svojih znanja i vještina te da se hrabro izbore za akademska mjesta, koja im po njihovom talentu i zaslugama, pošteno pripadaju.
Zahvaljujem.