Shtatorja e heroit kombëtarë Gjergj Kastritoit Skenderbeut u vendos në hyrje të fshatit Zym të Hasit. Bashkë me Zymjanët , këtë eveniment e nderuan kryeparlamentari I Kosovës Kadri Veseli , ministri i kulturës Kujtim Gashi, kryetari i Komunës Mytaher Haskuka dhe mysafirë e deputet të tjerë nga Kosova dhe Shqipëria.